2009. január 26., hétfő

Meleg rendőrök a Pocok Klubban

A Pocok Klub "Értéknek tekintjük" sorozatának legutóbbi témája a melegség nyílt felvállalása volt 2009. január 24-én. A vendég két rendőr volt, akik korábban is nyíltan vállalták a melegségüket a rendőrségen belül, ám most léptek először szélesebb nyilvánosság elé. Németh Zoltán rendőr alezredes és Balog Tamás őrnagy beszélt a melegség megítéléséről a rendőrségen belül.

A témát igen nagy érdeklődés övezte. A beszélgetés kis késéssel indult, ám addigra már dugig megtelt a Pocok Klub helyisége: mintegy hetvenen voltak kíváncsiak a témára. Németh alezredes egyenruhában jelent meg a beszélgetésen. Az is kiderült, hogy egyik főnöke, a BRFK egyik rendőrfőkapitány-helyettese tudtával és engedélyével van itt.

Beszámolt arról, hogy a rendőrség manapság már egyáltalán nem olyan homofób, mint volt korábban. Ennek egyik okának azt nevezte, hogy a rendőrség állománya az elmúlt évtizedben nagymértékben átalakult, az átlagéletkor 26 év, s ennek a korosztálynak már más a véleménye a kérdésről. Az elfogadást mi sem mutatja jobban, hogy az ő melegségéről is tudnak munkatársai és főnökei. Szerinte például az orvosok - akikkel maga is együtt dolgozik - általában sokkal homofóbabbak.

Németh alezredes elmondta, hogy manapság a melegség egyáltalán nem kizáró ok a rendőrségnél. Ahhoz, hogy valaki rendőr lehessen, mindössze három téren kell átesnie az alkalmassági vizsgákon: fizikailag, pszichikailag és egészségügyileg kell megfelelnie az elvárásoknak (bár ez sem egyszerű feladat, hiszen a jelentkezők több mint fele kiesik valamelyik szűrőn). A felvételi beszélgetés során nem kérdeznek rá a szexuális orientációra. A kérdés csak a magasabb beosztású tiszteknél merül fel, amikor át kell esniük a C-típusú átvilágításon. Ilyenkor célszerű - ám nem kötelező - megemlíteni ezt, mert biztonsági kockázatot jelenthet, ha valakit zsarolhatnak a melegsége miatt.

Németh alezredes beszélt magánéletéről is. Elárulta, hogy nős volt (bár házasságát elsősorban azért kötötte, hogy megfeleljen az elvárásoknak), s házasságából gyermeke is született. Családja és barátai is tudnak melegségéről, ők is jól fogadták a tényt. Elárulta azt is, hogy nyolc éve él párkapcsolatban barátjával. Társadalmi munkában egészségvédelemmel, azon belül is HIV-prevencióval foglalkozik.

1986 óta szolgál a rendőrségnél. Legelőször VIII. kerületi főnökének mondta el, hogy meleg. Jelenleg a X. kerületi főkapitányság hivatalvezetőjeként dolgozik. Állítása szerint eddig semmilyen támadás nem érte szexuális orientációja miatt a testületnél.

Balog őrnagy nem egyenruhában jelent meg, mivel neki egészségügyi szakszolgálatosként nincs egyenruhája. Megemlítette, hogy szerinte a rendőrségen belül meglehetősen magas lehet a melegek aránya, csak a legtöbben nem merik ezt vállalni. Szerinte az egyenruhán kívül az is vonzó lehet a melegek számára a rendőri munkában, hogy ez egy remek lehetőség, hogy "elbújjanak" egy rendkívül macsónak tartott testületben.

A két rendőrtiszt elmondta, hogy gondolkoznak egy meleg rendőröket tömörítő egyesület létrehozásában, amely aktívan képviselné a meleg rendőrök érdekeit. Részleteket azonban nem árultak el.

A beszélgetés során jelentősebb vita a melegfelvonulás kapcsán támadt, melyről elmondták, hogy ők személy szerint nem tartják jó eszköznek a melegfelvonulást a mai Magyarországon. Szerintük más eszközökkel kellene küzdeni a melegség elfogadtatásáért, a felvonulás pedig nem éri el célját, mert nagymértékben megosztja a társadalmat. A rendőrségnek mindössze az a feladata, hogy a rendezvényt biztosítsa. A felvonulást megzavarók büntetlensége nem a rendőrség felelőssége, mivel róluk a bíróságok ítélkeznek.



2009. január 25., vasárnap

Francia politikus coming outja

Valóságos szenzációt keltett egy francia poltikus bejelentése arról, hogy meleg. Roger Karoutchi (57), aki a francia kormánypárt, az UMP tagja, Nicolas Sarkozy francia elnök közeli barátja, az Európai Parlament volt tagja, államtitkár, egy interjúban nyilatkozott melegségéről.

Karoutchi 1951. augusztus 26-án született Casablancában, Marokkóban, Halter Karoutchi és Solange Fedida gyermekeként, egy szefárd zsidó családban. A család később Olaszországba, majd Franciországba költözött. Karoutchi Aix-en-Provence-ban tanult politológiát. 1975 és 1985 között történelem szakos tanárként dolgozott előbb Gousainville-ben, majd Párizsban. Már 16 éves korátóül politizált, a gaullista pártban. Később a szociális minisztériumban dolgozott. Fontos tisztségeket töltött be az akkori kormánypártban (RPR), így például 1981 és 1985 között ifjúsági ügyekért volt felelős.

Roger Karoutchi 1997-ben tagja lett az Európai Parlamentnek. 1999 óta az Európai Néppárt képviselőcsoportjában ült. Tagja volt az Ipari, Külkereskedelemi, Kutatási, Energetikai Bizottságnak, valamint az Izraellel való kapcsolatokért felelős küldöttségnek. 1999 és 2007 között Hauts-de-Seine szenátoraként dolgozott. 2002 óta ő az UMP Ile-de-France területi elnöke. 2004 decembere óta ő az UMP ún. nemzeti titkára. 2007-ben aktívan részt vett Sarkozy kampányában, s közeli barátságot kötött az akkor még belügyminiszterként tevékenykedő politikussal. 2007 júniusa óta Karoutci a kormány tagja, ő a parlamenti kapcsolattartásért felelős államtitkár Francois Fillon kormányában.

Karoutchi január 23-án tett egy nyilatkozatot a L'Optimum magazinban, melyben nyíltan beszélt saját melegségéről. Később az egyik legnézettebb közéleti műsorban, a TF1 kereskedelmi televízió Héttől nyolcig című adásában vasárnap este is beszélt a dologról. Arról is beszélt, hogy boldog párkapcsolatban él azonos nemű partnerével. A nyilatkozatban úgy fogalmazott, hogy ő heteroszexuálisnak született, ám később megváltozott irányúltsága. Állítása szerint se nem rejtőzködik, se nem hivalkodik, hanem természetes módon éli meg homoszexualitását. "Boldog vagyok, nem tudom, miért kellene titkolódznom" – mondta. Az államtitkár állítása szerint beszélt melegségéről Sarkozy elnökkel is. Sarkozy meghívta közös vakícióra is, s így szűlt hozzá: "Hozd el a barátodat is." Bertrand Delanoe párizsi polgármester után ezzel ő a második olyan befolyásos francia politikus, aki nyíltan vállaja melegségét.

A volt európai parlamenti képviselő és szenátor rövidesen életrajzi könyvben számol be másságáról: január végén jelenik meg a mintegy háromszáz oldalas kötet politikai pályafutásáról, amelyben három oldalon magánéleti kérdésekről, így többek között a közvélemény előtt eddig titkolt homoszexualitásáról is nyíltan ír. Roger Karoutchi azzal indokolta döntését, hogy Sarkozy államfő már többször is bátorította a "coming-outra". A politikus élettársát régóta ismerik kormányzati körökben, s a többi politikus házastársához hasonlóan ő is rendszeresen meghívást kap az elnöki fogadásokra.

A 2007-es elnökválasztási kampányban a jobboldali Nicolas Sárközy tett néhány gesztust a melegek felé, de elutasítja a melegházasság legalizálását. A Libération című lapnak adott korabeli interjújában sokkolónak nevezte a katolikus egyház homoszexualitással kapcsolatos álláspontját, az hogy bűnnek tekinti a homoszexualitást, holott személy szerint ő maga sem választotta a heteroszexualitást.

2009. január 24., szombat

Meleg konyha

Jól sejti a gyanútlan mozinéző: nem csupán azért „Melegkonyha” a cím, mert meleg ételeket készítenek benne. Egy újabb spanyol melegfilm jutott el kishazánkba, melyet a számunkra jól ismert Cirko-Gejzír mozi tűzött műsorára, s minden esély megvan rá, hogy a melegközösség népszerű filmje legyen. Adott hozzá minden: néhány érdekes figura, zaklatott lelki életű melegek és heterók egyaránt, spanyolosan fűtött hangulat, többszörösen zavaros gyerek-szülő viszony, coming out-problémák, na meg természetesen a címadó madridi Melegkonyha.

Maxi (Javier Cámara) meg van győződve róla, hogy tökéletes az élete: mesterszakács és egy sikeres madridi étterem tulajdonosa, homoszexualitását nyíltan vállalja. Legfőbb elve, hogy ételeivel ne csupán jóllakassa vendégeit, hanem érzéki örömökhöz juttassa a betérőket. Rendezett élete azonban hamarosan teljesen felborul. Meghal korábbi felesége, akivel annak idején látszatházasságot kötött, s a tőle született gyerekeket soha nem is látta. A 15 éves Edu (Junio Valverde) és a 6 éves Alba (Alejandra Lorenzo) így hozzá költöznek. Mindeközben a munkahelyén is állandó problémák vannak; meg van áldva a beosztottjaival. A túlhajszolt munka mellett ápolgatnia kell a férfiaktól megcsömörlött, szexmániás hosztesze, Alex (Lola Duenas) lelki életét, az alkoholista pincérével, Ramiróval (Fernando Tejero) kerül állandóan összetűzésbe, szakácsnője bármikor szülhet, s ráadásul éppen a Michelin kritikusát várják az étterembe, hogy csillagával minősítse őket. Ráadásul egy csinos argentin futballista, Horacio (Benjamín Vicuna) költözik a szomszédjába, s kolléganőjével együtt belehabarodik. Mindez arra készteti, hogy újragondolja az addigi életét.

A helyzet akkor kezd bonyolódni, mikor kiderül, hogy a futballistának nem a rágerjedt Alex tetszik, hanem Maxi. Horacio, aki kamasz focisták (többek között Edu) edzőjeként és televíziós műsorvezetőként dolgozik, coming out-problémákkal küzd. Félti karrierjét, miközben teljesen beleszerelmesedik Maxiba. És ott vannak természetesen a gyerekek. A kis Alba még könnyebben kezelhető problémának tűnik Maxinak, csak az esti mesék borítják ki az idegeit, mivel a kislány mindig zavarba ejtő részletkérdésekkel bombázza. Edu azonban nehezebb dió. Természetesen lázadó korban van, s kifejezetten gyűlöli az apját: nemcsak azért, mert születésük óta rájuk sem nézett, hanem azért is, mert meleg. Kapcsolatuk főleg akkor mérgesedik el, mikor Edu megtudja, hogy apja az edzőjével él kapcsolatban. Maxi igyekszik az elvárásoknak megfelelni. A gyereknevelés nem egyszerű feladat, még szülei segítségét is kéri, akikkel azonban melegsége miatt évek óta megszakított minden kapcsolatot. A nagyszülők azonban nehezen elviselhető légkörben élnek, s állandóan fiuk melegségéről panaszkodnak, míg a nagyapa buziviccekkel szórakoztat mindenkit. Edu így lassan rájön, talán apja nem is annyira elviselhetetlen számára. Maxi eldönti, hogy nem hagyhatja ki fia 16. születésnapját, ám a Michelin inspektora pont azon a napon jön megnézni az éttermet…

Javier Cámara meggyőző alakítást nyújt a hisztérikus, érzelmes meleg figurával. Kicsit ugyan néha klisészerű, igazi melegsztereotípiák köszönnek vissza a nézőnek, ám mindenképen szórakoztató. Hogy mindez a színész miatt vagy rendezői utasításra, nem tudni. Az is lehet, hogy tudatos koncepció a heteró nézők megnyerésére: íme, itt egy igazi meleg figura, aki mindemellett szerethető, és lám, még talán apának is jó! Cámara alakítása nem olyan nagy meglepetés, már megszokhattuk ezt tőle korábbi alakításaiban is (főleg az Almodóvar által rendezett „Beszélj hozzá” (2002) lelkiismeretes és reménytelenül szerelmes ápolójaként, vagy a „Rossz nevelés” (2004) transzvesztita Paca/Pacquitójaként, illetve a népszerű „7 élet” című spanyol televíziós sorozatban). Lola Duenas is meggyőző alakítást nyújt, akivel szintén Almodóvar-filmekben találkozhattunk már („Beszélj hozzá” és „Volver”), továbbá a „Belső tenger”-ben. Kellemes meglepetés a főleg televíziós sorozatokban szereplő Benjamín Vicuna figurája is.

Nacho G. Velillának ez az első mozis rendezése. Az eddig televíziós rendezőként, íróként és producerként „(7 élet, Aida)” tevékenykedő első mozis bemutatkozása meglepően jól sikerült. A film jól szerepelt a málagai filmfesztiválon is: megkapta a legjobb film és a férfi főszereplő díját, a rendezőt pedig jelölték. Néhol ugyan kicsit sok minden van belezsúfolva a filmbe, ám végig követhető, gördülékeny a történetmesélés, és teli van jól eltalált poénokkal, helyzetkomikumokkal. A film láthatóan nem törekszik nagy célokra, pusztán szórakoztatni akar, s ezt a célját el is éri.

2009. január 23., péntek

A meleg rabokat is látogathatja partnerük a portugál börtönökben

Mostantól a homoszexuális elítéltek is fogadhatják (azonos nemű) partnerüket intim együttlétek céljára a portugál börtönökben. Most jelentette be José Socrates szocialista miniszterelnök kormányának nevében egy új, néhány napon belül a parlament elé kerülő törvénytervezete értelmében.

Portugáliában 1998-ban engedélyezték a rabok és kinti partnerük börtönbeli pásztoróráit, de a lehetőséggel eddig csak heteroszexuális elítéltek élhettek. Az új jogszabály értelmében az elítéltek már "szexuális irányultságuktól függetlenül" fogadhatják partnerüket intim együttlére.

Socrates miniszterelnök nemrég azt is megígérte, hogy ha megnyeri az őszi választásokat, a nagy szomszéd, Spanyolország példáját követve kezdeményezni fogja a homoszexuális házasság elismerését, anélkül azonban, hogy engedélyeznék az örökbefogadást. Korábban egyébként már tartottak népszavazást a kérdésről, melyet a szavazók többsége elutasított.

2009. január 17., szombat

Az Európai Parlament a meleg kapcsolatok elismerése mellett

Strassbourg - Az Európai Parlament (EP) felszólította az Európai Unió 27 tagországát, hogy a személyek szabad mozgásának biztosítása érdekében kölcsönösen ismerjék el azonos nemű párok más tagországban bejegyzett házasságát vagy élettársi kapcsolatát.


A strasbourgi törvényhozó testület szerdán elfogadott jelentése megállapítja, hogy még túlságosan sok a jogsértés az uniós tagállamokban, és felszólítja az Európai Bizottságot, tegyen javaslatokat annak érdekében, hogy a homoszexuális párok is gyakorolhassák a szabad mozgáshoz való jogukat, vagyis valamely tagállamban törvényesített együttélésüket az egész unióban ismerjék el.

A jelentés arra is felszólítja Brüsszelt, különös figyelemmel ügyeljen arra, hogy a szexuális irányultságuk miatt üldözött személyek megkapják a menedékjogot az EU-ban.