2009. február 27., péntek

Dukai Regina dalban áll ki a másságért

Dukai Regina előadóművésznő szerint a boldogság nem függ nemi hovatartozástól, bőrszíntől, vallástól vagy politikai nézetektől, és ezt el is énekli új dalában. Dukai Regina modell, énekesnő, divattervező a diszkrimináció elleni küzdelem jegyében készített egy dalt a toleranciáról.

"Már az óvodában és az iskolában is ugyanúgy barátkoztam minden gyerekkel, szerintem csak jó és rossz ember van, ami nem függ faji kérdésektől vagy szexuális beállítottságtól." - vallja Regina, aki szívesen áll minden olyan kezdeményezés mellé, amely egymás elfogadását hirdeti. Az Érezd című dal klipjének világa egészen más, mint amit megszokhattunk: szerepelnek benne melegek, ázsiai fiatalok, vagy éppen egy agyontetovált fiú. Regina nem gondolja, hogy egy dal megváltoztatja a világot s az emberek hozzáállását, de reméli, hogy fel hívja a figyelmet arra, hogy gyűlölködés helyett inkább elfogadásra van szükség. A modell bízik abban, hogy pozitív hatást ér el meghökkentőnek titulált klipjével.

"A szereplők között barátaim és modellek is feltűnnek, de nincs szó szerepjátszásról" - írja közleményében Dukai. "Aki odajött a forgatásra, az vállalta saját magát. A klipben szerepel olyan, aki meleget játszik, és valóban az is. A cél nem a polgárpukkasztás, csupán a téma fontosságának hangsúlyozása. Én személy szerint még többet mutattam volna, a klipben látható vízfal szerintem nagyon tompítja a hatást, én többet bevállaltam volna. Nem csókolózik senki, csupán két ember szerelmét szerettük volna megmutatni, nemtől és faji hovatartozástól függetlenül."

2009. február 26., csütörtök

Hamilton a brit melegek kedvence

A brit homoszexuális férfiak idén a Forma-1-es világbajnokot választották meg a legvonzóbb férfi hírességnek. Lewsi Hamilton Harry Pottert játszó Daniel Radcliffe és a királyi sarjat, Harry herceget is megelőzte.



A brit Gay-parship.co.uk meleg honlap közönségének szavazatai alapján a 2008-as Forma-1-es világbajnok, Lewis Hamilton számít a legvonzóbb hírességnek a meleg férfiak körében. A 24 éves versenyző a szavazatok mintegy egyharmadát szerezte meg, megelőzve ezzel a korábbi győztest, a Harry Pottert alakító Daniel Radcliffe-et (19, teljes nevén: Daniel Jacob Radcliffe), aki mostanában a West Enden az Equus című darabban szerepel és Károly walesi herceg kisebbik fiát, Harryt (24; teljes nevén: Henry Charles Albert David Windsor), aki pedig éppen katonai szolgálatát tölti Afganisztánban.

"Hamilton az ország egyik legnagyobb sztárja, ő a Forma-1 David Beckhamje. Jóképű, tehetséges, megnyerő személyiség - igazi metroszexuális férfi" - fogalmazta meg a weboldal képviselője, Adrian Gillan a döntés okát.

2009. február 23., hétfő

Oscar-díjat kapott Sean Penn

Február 22-e éjszakáján adták át a 81. Oscar-díjakat (Academy Awards) Los Abgelesben, a Kodak-filmszínházban. A legjobb film díját a Gettómilliomos című Danny Boyle-film nyerte. A legjobb férfi főszereplő kategória győztese Sean Penn lett, aki a Milk című filmben nyújtott alakításáért vehette át a díjat.

"Ti melegbarát komcsi gazemberek" - kezdte beszédét Penn az Oscar átvételekor, mivel a Milk című filmben egy nyíltan homoszexuális politikust, Harvey Milk-et alakította, aki megküzd a melegekkel szembeni előítéletekkel,. „Nem számítottam erre” – vallotta be elfúló hangon az Oscar-szobrocska átvételekor. Ez utóbbi azért is tűnik hihwetőnel, mert az utóbbi hetekben a szakma kizárólag Mickey Rourke-ról beszélt, aki a BAFTA és a Golden Globe díjat is elnyerte a Pankrátor című filmjéért.

A színész aki remegő kézzel húzta elő zsebéből az apró fecnit, amelyre feljegyezte a köszöntendők listáját. A köszönések után röviden, de határozottan összefoglalta politikai hitvallását.
A meleg politikust alakító Sean Penn beszédében kiállt az egyneműek házasságáért, és üdvözölte az ország élén Barack Obamát, az új amerikai elnököt. Kihangsúlyozta, hogy minden embernek egyenlő jogokat kell biztosítani az életben.

A film megkapta a legjobb eredeti forgatókönyv díját is, melyet Dustin Lance Black vehetett át. A nyílan meleg Black korábban a színház világában dolgozott, majd dokumentumfilmeket és videoklipeket készített s televíziós forgatókönyvíróként is tevékenykedett. Ezen kívül meleg aktivistaként is ismert. Beszédében ő is kiemelte a kérdés fontosságát, s hogy Harvey Milk egykori szerepe megadja a melegeknek a reményt a házassághoz való jogra.

Sean Pennt eddig öt alkalommal jelölték Oscar-díjra (Ments meg uram, 1995; A világ második legjobb gitárosa, 1999; Nevem Sam, 2002; A titokzatos folyó, 2004; Milk, 2008), s ebből egyszer kapta meg a vágyot arany szobrocskát, A titokzatos folyó című Clint Eastwood-filmért. Olyan további filmekben nyújtott alakításai is jelentősek, mint például a A háború áldozatai (1989), Carlito útja (1993), Játsz/ma (1997), Életem szerelme (1997), Az őrület határán (1998), A világ második legjobb gitárosa (1999), Mielőtt leszáll az éj (2000), vagy a 21 gramm (2003).

2009. február 21., szombat

Roberto Benigni kiállt a melegek mellett

Robert Benigni, a népszerű olasz filmszínész-rendező televíziós nyilatkozatban állt ki a melegek mellett a San Remo-i dalfesztivál homofób dala kapcsán.


A 59. San Remo-i dalfesztivál homofób dala kapcsán nyilatkozott a melegségről színész Roberto Benigni színész-rendező az olasz televíziónak (Rai Uno). A nyilatkozat során kifejtette: "A homoszexuálisok nem esnek kívül Isten tervén. A melegség nem bűn, a butaság az" - mondta élesen fogalmazva az olasz színész. Benigni azért is tartotta fontosnak megszólalni a kérdésben, mert úgy érezte, hogy Olaszországban továbbra is nagyon erős a Vatikán befolyása ebben a kérdésben.

"Homoszexuálisok voltak a koncentrációs táborokban is, s megkínozták őket, mert szerettek valaki mást. Képzeljék el, ha mindannyiunkat megkínoztak volna, csak azért, mert szerelmesek vagyunk. Ez olyan abszurd. Hihetetlen, hogy újra és újra beszélni kell még erről."

Az élet szép (1997) Oscar-díjas rendezője, Roberto Benigni ezzel a megszólalásával mintegy tizenhatmillió nézőhöz juttatta el gondolatait. A beszélgetés során idézte azt a levelet is, melyet Oscar Wilde híres meleg angol író írt az általa szeretett "Bosie"-nak, Lord Alfred Douglas-nek. A helyi közönség végül hangos tetszésnyilvánítással fejezte ki egyetértését.

A nyilatkozat tudatosan volt időzítve. Egy órával később ugyanis, a milánói énekes-zeneszerző Giuseppe Povia énekelte el dalát a San Remo-i dalfesztiválon. Povia dala ugyanis a "Luca meleg volt..." címet viseli, s azt az álláspontot képviseli, hogy a homoszexualitásból a kereszténység segítségével ki lehet "gyógyulni". A dal már eddig is nagy vitát kavart az országban, s a nagyvilágban egyaránt. Több olasz melegszervezet a dal ellen jelentett be tüntetést az utcákra, a dalfesztivállal megegyező időpontra, február 21-e estéjére. Benigni támogató nyilatkozata jól esett az olasz meleg közösségnek.

A megszólalás azóta az olasz meleg fórum-bejegyzések közkedvelt témája lett. Az egyik fórumozó kiemelte, hogy fontos dolog, ha ilyen nagyformátumú, közkedvelt emberek állnak ki a melegek mellett, mert befolyásolni tudják a társadalom véleményét. Hogy szükség van ilyen progresszív lépésekre, hogy felhívják a heteró emberek figyelmét azokra a diszkriminációkra, melyek nap mint nap érik az LMBT-embereket. A bejegyzést a következő képpen fejezte be: "Köszönjük, Mr. Benigni."

2009. február 19., csütörtök

Burundiban a szenátus elutasította a homoszexualitás bűntethetőségét

Február 17-én fontos döntés született a burundi szenátusban. A kelet-afrikai ország törvényhozása ezen a napon döntött arról a törvényjavaslatról, mely a homoszexualitás kriminalizációjáról szólt. Számos melegszervezet üdvözölte a melegek számára váratlanul pozitív kimenetelű döntést.

A szenátus, vagyis a helyi törvényhozó gyűlés ezen a napon tárgyalta a még 2008. november 22-én benyújtott javaslatot arról, hogy a homoszexualitást nyilvánítsák bűntethetővé. A szenátus végül 43-36 szavazati arányban elbukott.

Az IGLHRC nemzetközi melegszervezet üdvözölte a döntést. Szerintük ez a szavazás is azt bizonyítja, hogy az emberi jogok egyetemesek, oszthatatlanok, s függetlenek a szexuális irányultságtól. Joel Nana, a szervezet egyik aktivistája hozzátette: Burundi példája talán hatással lehet más afrikai országok politikájára az LMBT-jogok területén; talán példát mutatnak olyan országoknak, ahol törvényi eszközökkel korlározzák a homoszexuálisok jogait, mint például Szenegálnak.

A döntést üdvözölte még Louis Michel, az Európai Unió fejlesztésért és humanitárius segítségnyújtásért felelős biztosa. A döntés fontosságáról nyilatkozott Michael Cashman brit politikus, az EP meleg csoportjának vezetője is.

2009. február 17., kedd

Homoerotikus képregény-kiállítás Rosztov-na-Donuban

Február 13-án szokatlan kiállítás nyílt az ukrajnai Rosztov-na-Donu Gorkij Színházában. A kiálltást csak felnőtt nézők látogaják, mivel az homoerotikus témájú képregényekből ad válogatást.

A színház mozitermében most mutatták be egy új erotikus rövidflimet, "Animation of desire" címmel. Ehhez a premierhez kapcsolódóan rendeztek kiállítás tolya, felnőtteknek szóló képregények részleteiből, mely egyértelműen meleg történeteket mesélnek le, gyakran homoerotikus tartalommal. A kiállítás egyik alcíme a következő: "Hajlam és társadalom." A fesztivál vége felé, február 15-én mutatták be a japán gay-anime alkotó, Kodgiro Shishido új képregényét, mely a "Naked youth" címet viseli.

A filmfesztiválon bemutatták Jen Goldstone új filmjét, a "Guy 101"-et, mely a felnőtt szadomazochizmus és az Internet kapcsolatáról szó, s nemrég elnyerte a legjobb rövidfilm díját a BAFTA-n. Ugyancsak itt mutatták be Mario Addis "Phallus" című grafikai improvizációját.

Meleg demonstráció Pekingben Valentin-napon

Február 14-én, Valentin-napon helyi melegek egy csoportja jelent meg a pekingi Tienanmen tér közelében. Az 1989-es, végbe fojtott tűntetés helyszínéhez közel demonstráló meleg aktivisták a melegek házasodási jogának elismertetéséért. A szervezők rózsát és egy rózsaszín papírt osztogattak, melyen a járókelők támogató aláírását várták ahhoz, hogy legalizálják a melegek házasságát Kínában. A mintegy 30 fős demonstráló csoportot senki sem állította meg, még a rendőrök sem.


A demonstráció központi figurája egy női és egy férfi pár voltak, akik kézen fogva sétáltak végig a Tienanmen sétálóutcán, és házassági jeleneteket adtak elő. Séta közben válaszoltak a járókelők kérdéseire. A reakciók meglehetősen vegyesek voltak. Sokan tiltakoztak ellene, ám egyesek úgy nyilatkoztak, hogy tisztában vannak azzal, hogy sok homoszexuális él Kínában, s nekik is vannak jogaik. Az egyik jelen lévő édesanya szerint azonban ez nem helyes. A melegek házassága ugyanis "ellentétes a hagyományokkal". Mások szerint itt az ideje annak, hogy a szexuális kisebbségek kérdésével kapcsolatban is reformok induljanak az utóbbi két évtizedben nagy változást megélt országban. Egy 19 éves lány úgy nyilatkozott, hogy neki nem jelent ennek a kérdésnek az elfogadása. "Nekem sok meleg barátom és ismerősöm van. Nem szabad őket elítélni, hadd élje mindenki a maga módján az életét!"

A fotókon szereplő egyik férfi, Zhang Yi szrint ez az akció jó alkalom arra, hogy felhívja a figyelmet a meleg kisebbségre. Az embwerek ugyanis egyáltalán nem ismerik a melegeket, s ez jó alkalom ara, hogy megismerjék őket. A változásokhoz azonban időre van szükség. Egy arra járó meleg férfi is nyilatkozott a sajtónak. Örült a demonstrációnak; meglátása szerint mindennek már régen meg kellett volna történnie. Pekingben ugyan működik két meleg bár, azonban az emberek nem merik ezt felvállalni még a családjuk előtt sem, mert ezzel megsértik a régi hagyományokat Kínában.

A felvonuló párok mellett haladt egy Sam nevű leszbikus melegaktivista, a Les Jia nevű kínai leszbikus újság munkatársa, aki válaszolt a járókelők kérdéseire. A sajtónak elárulta, hogy sokan nyíltan beszéltek vele, és csak egyetlen elítélő véleményt mondtak neki, amely szerint a demonstráció "undorító" volt, s hogy "ezt a tevékenységet (mármint a homoszexuális gyakorlatot) csak madarak végzik."

A szervezők azt nyilatkozták, hogy hasonló akció történt három másik kínai városban is. Az akció hatására vita kezdődött a kérdésről Kínában az Interneten is. A neten is számos vélemény érkezett, a teljes elutasítástól az elfogadásig. Az egyik elfogadó hozzászólás szerint "a szeretet szeretet, és nincs külön oka. Ki lehet mondani, hogy nincs igazi szerelem közöttük?"

Újabb hírek Tom Cruise állítólagos melegségéről

Tom Cruise-ról, a világhírű filmszátrról régóta pletykálják, hogy valójában saját neméhez vonzódik, s Nicole Kidman-nel kötött előző, és Katie Holmes-szal kötött jelenlegi házassága csak alibit biztosít számára. Kislánya születése után kis időre elültek a pletykák, ám most ismét a sajtó címoldalára került a kérdés.

Tom Cruise állítólagos melegségéről egy nemrég megjelent könyv számol be ismét, melyben egykori ismerősei többek között azt arulták el a Top Gun sztárjáról, hogy a színész első igazi szerelme egy ázsiai - férfi - pilóta volt.

"Hosszú évekig élt együtt az American Airlines homoszexuális pilótájával. Nagyon szerette a férfit, akivel a karrierje miatt szakított. A karrierje ugyanis ívelt felfelé, nem derülhetett ki, hogy meleg. Arról nem beszélve, hogy a szcientológusok elítélik a homoszexualitást, és állítólag gyógyítani is tudják, betegségként kezelik" – mesélte Cruise egyik nyolcvanas évekbeli ismerőse. A könyv szerint többek között Michael David színésszel is viszonya volt.

Andrew Morton új könyvéből az is kiderül, hogy Cruise sokáig próbálta leküzdeni homoszexualitását, ennek elérése érdekében választott egyháza, a szcientológia segítségét is felhasználta. Az egész szcientológia lényege tulajdonképpen az lenne, hogy egyre inkább átadjuk magunkat a "tetán"-nak elkeresztelt emberben lakó léleknek, akit elnyomtunk magunkban. Az 1986-ban elhunyt L. R. (Lafayette Ron) Hubbard (aki nevezetesen az egyháza által tiltott pszichoaktív-hatású gyógyszer hatására halt meg) népszerű sci-fi szerző által 1952-ben alapított szcientológia többek között a homoszexualitás gyógyíthatóságát hirdeti, mivel azt betegségnek, szexuális perverziónak állítja be, ám Cruise-nak enek ellenére nem sikerült "meggyógyulnia". Állítólag a szcientológia meleg-ellenessége onnan ered, hogy az alapító annak idején összetűzött saját fiával, aki homoszexuális volt. Quentin 1974-ben öngyilkosságot is megkísérelt apja miatt, melynek utóhatásaiba halt bele 1976-ban.

Rossz nyelvek szerint azonban a sztárokra nem ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mibt a hétköznapi hívőkre. Tom Cruise-ra nem vbonbatkoznak például az "együttlekás" rituáléjának szabályai, vagy például telefonjának lehallgatása sem. Az egyhéz vezetése természetsen tagadja ezt, azzal érvelve, hogy Cruise mostanra az egyház "kiválasztottjá"-vá vált, aki a tanok hirdetésére hivatott.

2009. február 14., szombat

Átadták a Teddy-díjakat

Február 14-én este kilenc órakor Berlinben, az 59. berlini filmfesztivál keretében, a Haus der Kulturen der Welt-ben átadták a 23. Teddy-díjakat, melyeket minden évben a legjobbnak talált meleg témájú filmeknek ítélnek oda. A díjátadót fergeteges buli követte.

A nagy fesztiválhoz hasonlóan ez is nemzetközi verseny, s a díjakról egy független zsűri dönt. A zsűri tagjai a következők voltak: Cosimo Santoro Turino GL Festival (Torinó, Olaszország), Emina Trumic Queer Sarajevo Festival (Sarajevo, Bosznia és Hercegovina), Justine Barda Seattle International Film Festival (Seattle, USA) / Sundance, Kyle Stephan British Film Institute (London, Nagy-Britannia & Los Angeles, USA), Manny de Guerre Side by Side Festival (Szentpétervár, Oroszország), Mercedes Martín Llamale H: Uruguay International Film Festival about Sexual and, Gender Diversity (Uruguay), Rudi Fürstberger Verzaubert Filmfestival (Berlin, Köln, Frankfurt, München – Németország) és Stephen Kent Jusick Mix Festival (New York, USA).

A fesztivál fődíját, a legjobb játékfilmnek járó, 3000 dollárral együtt járó díjat a Raging Sun, Raging Sky (eredeti címén: Rabioso sol, rabioso cielo; körül-belül Haragos nap, haragos ég) című mexikói film kapta, melyet Julián Hernández rendezett. A film két fiú, Kieri és Ryo misztikus története. Kieri beleszeret Ryo-ba, egy óriási szerelmet élnek át ketten, ám szerelmük nem lehet hosszú életű. Ryo-t ugyanis elrabolják, s nemsokára meg is hal. Kieri mindent igyekszik megtenni azért, hogy vissza kapja régi szerelmét. Eldölti, hogy feláldozza a testét, hogy vissza adhassa Ryo életét, ez azonban természetesen nem sikerülhet. Végül azonban boldogan találkoznak a mennyországban. A zsűrit a misztikus történeten kívül az operatőri munka és a látványvilág bűvölte el.

A kategória másik jelölt filmje a The Fish Child (El niño pez) volt, Lucía Puenzo rendezése, mely két fiatal lány szerelmi története. Lala és Guayi egy elővárosi argentin környéken élnek. Azt tervezik, hogy együtt szöknek át Paragauay-ba. A harmadik jelölt film a Kit Hung által rendezett Soundless Wind Chime (Wu Sheng Feng Ling) című hongkonki-német-svájci alkotás volt. A film Ricky, és svájci szerelme, Pascal történetét meséli el Hongkongban. Az újonnan érkezett szerelem közben Ricky igyekszik felszámolni a saját élete, a valóság és az illúziói közötti zűrzavaros helyzetet.

A filmfesztiválon feltűnést keltett még a Fucking Different Tel Aviv című film, valamint Gus van Sant új, többszörös fesztiváldíjas filmje, a híres san franciscói meleg politikus életéről szóló Milk.

A legjobb dokumentumfilm díját a Fig Trees című alkotás nyerte el, John Greyson rendezése, mely az AIDS, illetve az AIDS-aktivisták világába vezeti el a nézőket. A további két jelölt a City Of Borders (Yun Suh rendezése) és a Queer Sarajevo Festival 2008 (Masa Hilcisin és Cazim Dervisevic rendezése) volt. Levetítették még - versenyprogramon kívül - a The Times Of Harvey Milk című, 1984-es alkotás, Robert Epstein rendezése. A legjobb rövid film díját az A Horse Is Not A Metaphor című film kapta, Barbara Hammer alkotása.

Speciális díjat kapott Joe Dallesandro "underground film sztár", színész, aki Andy Warhol filmjeinek volt állandó sztárja. A másik különdíjat John Hurt színész kapta, aki kiemelkedő alakítást nyújtott a An Englishman In New York című filmben (rendezte: Richard Laxton), melyben a híres meleg személyiséget, Quentin Crisp-et játszotta.

A Teddy-díjakat 1987 óta ítélik oda meleg témájú filmeknek játék-, rövid- és dokumentumfilm kategóriában. A fesztivált annak idején két német filmkészítő, Wieland Speck és Manfred Salzgeber alapította. A Teddy huszonkét éves története során olyan filmek nyertek már eddig, mint A vágy törvénye (Pedró Almodóvar, 1987), Anglia hanyatlása (Derek Jarman, 1988), Coming Out (Heiner Carow, 1990), Poison (Todd Haynes, 1991), Wittgenstein (Derek Jarman, 1993), Csalimadarak (Rosi Troche, 1994), Fucking Amal (Lukas Moodyssonn; 1999), Vízcseppek a forró kövön (François Ozon, 2000) vagy a Spider Lilies (Zero Chou, 2007).

2009. február 13., péntek

In Memoriam Larry King

Pontosan egy évvel ezelőtt, 2008. február 12-én lelte halálát a 15 éves diák, Lawrence King, aki tmelegsége miatt gyilkoltak meg. Ennek kapcsán nyilatkozott a sajtónak Eliza Byard, a GLSEN igaztatója. Kiemelte azt, hogy az iskolákban meg kell állítani az erőszak és az előítéletek szülte gyűlölet térhódítását.

Lawrence King 1993. január 13-án született. Már születésekor meglejhetősen zavaros családi élete volt. Édesapja elhagyta őket, anyja pedig kábítószer-használa volt, aki nem törődött kellően a gyermekével. Később a gyermeknél ún. reakvtív zavart diagnosztizáltak, s nem szedették a gyermekkel rendszresen a számára felírt gyógyszert (ADHD). Aztán az iskolában tovább folytatódtak a problémák, amikor a 10 éves, s már saját melegségére rádöbbent, meglehetősen lányos fiút folyamatosan zaklatták osztálytársai. 12 éves korában már kisebb lopási és rongálási eseteket követett el. 2007 novemberében el kelltt váalsztani nevelő születitől, mivel állítása szerint nevelő apja fizikailag bántalmazta, és a Casa Pacifica nevű nevelőotthonba került.

A zaklatások folytatódtak a 7. évfolyamon, amikor Larry részben női ruhákban és kiegészítőkkel, sminkkel és magas sarkú cipőben kezdett járni. Az iskola azonban nem tudta megakadályozni a gyerekkel szembeni támadásokat, hiába vonatkozott rá a kaliforniai gyűlölet-bűncselekményekről szóló törvény.

A későbbi tettes, Brandon szintén sok problémát jelentett az iskolának. Neki is nehéz családi háttere volt. Anyja szintén kábítószerfüggő volt, és Brandon tegy idő után apja nevelt, mivel édesanyját hosszú távú rehabilitációra küldték. Viselkedésével az iskola egyik legbomlasztóbb diáka volt. Brandon a számára ellenszenves meleg diákot 2008. február 12.-én reggel nyolc óra 15 perckor lőtte le 22-es kaliberű revolverével a számítástechnika teremben. Majd eldobta a pisztolyt, hét perccel később azonban a rendőrség elfogta. Larryt súoyls sérülésekkel kórházba szállították. Február 13-án bejelentették az agyhalált, de két napig még gépekkel életben tartották. A tettes indítéka hivatalosan még mindig nem tisztázott, mivel nem tett vallomást a rendőrségnek. John Crombach rendrősi vezető szeribnt azonban az indíttatás egyértelműen a diák szexuális orientációjára vezethető vissza. A Newsweek 2008 júniusában annyit szellőztetett meg, hogy két nappal a gyilkosság előtt szóváltás volt a két diák között, méghozzá a Valentin-nap kapcsán. Ekkor Brandon állítólag egyik barátjának azt mondta, búcsúzzon el King-től, mert többé már nem fogja látni.

Számos híresség megszólalt az eset kapcsán, így többek között Judy Shephard, az 1997-ben rendkívül brutális módon megkínzott és meggyilkolt meleg diák, Matthew Shephard anyja, Joe Solmonese, a Human Rights Campaign elnöke, Hilary Clinton new york-i szenátor, vagy Ellen DeGeneres, nyíltan leszbikus televíziós műsorvezetőnő. Amerikában azóta a megemlékezés napjává vált február 12-e. 2008-ban ezen a napon hunyt el a kaliforniai Oxnard-ban, a E.O. Greene Middle School nyolcadikos, 15 éves diákja, Larry King. A meleg fiút osztálytársa, a 14 éves Brandon McInerney gyilkolta meg. Ezen a napon Brandon egy frissen szerzett fegyverrel hátba, majd fejbe lőtte meleg osztálytársát. A bűncselekményt egyértelműen a diák szexuális orinentációja okozta, s sokan ezt tartják a Matthew Shephard 1997-es meggyilkolása óta megtörtént legsúlyosabb melegek elleni gyűlölet-bűncselekménynek. A tettest, fiatalkorára való tekintettel 770.000 dollár óvadék ellenében szabadlábra helyezték; ítélet még nem született.

Az ügy érdekes fejleménye volt, hogy a meggyilkolt gyermek szülei 2008 augusztusában feljelentést tettek az iskola ellen a Ventura megyei Fellebbviteli Bíróságon, azért, mert az iskola lehetővé tette, hogy fiúk női ruhát és sminket használjon. A kaliforniai legfőbb ügyész azonban elutasította a keresetet, mert az iskolának a hatályos törvények értelmében nem volt joga azt megtiltani. A vádlott tárgyalása 2008 augusztusában kezdődött, ahol Brandon ártatlannak vallotta magát szándékos emberölés és gyűlölet-bűncselekmény vádjában. Októberben a szakértők megállapították, hogy az alperes beszámítható állapotban volt tettének elkövetésekor, így tudta, mit csinál. A tárgyalások azóta is folynak, a következő március 17-én lesz.

A borzalmas bűncselekmény egyéves évfordulója kapcsán Eliza Byard vezette munkacsoport (GLSEN) megfogalmazta, hogy megálljt kell paracsolni az iskolai erőszaknak. Hathatósan kell fellépni a meleg, leszbikus, biszexuális és transznemű fiatalokat az iskolában érő mindenféle agresszió, hátrányos megkülönböztetés ellen. A GLSEN nevű szervezet már évek óta küzd azért, hogy figyelmeztesség az iskolai nevelőket és tanárokat a melegekkel szembeni megnyilvánulások veszélyire: kezdve az iskolai buzizástól a fizikai bántalmazásig. Ismertették újabb kutatásaik eredményeit, mely szerint a diákok 75 százaléla számolt be az iskolában csúfolódásról (buzizásról), és a meleg diákok mintegy ötödének kellett bántalmazást elszenvednie. És a felmérésnek szomorú adata volt az, is hogy az esetek 84 százalékában nem léptek közbe a pedagógusok.

Az évforduló kapcsán Rush Limbaugh, a republikánusok egyik szóvivője kijelentette: annak ellenére, hogy 2006 őta összességében csökkent a gyűlölet-bűncselekmények száma, addig ezen belül az LMBT személyek elleni támadások gyakorisága nőtt.

Néhány isjkolában ugyan megjelent hivatalalosan is az LMBT csoportokba tartozó fiatalok védelme, ez azonban egyáltalán nem vált általánossá. Részben az egyes állami jogalkotók és az iskolák vezetése sem látja szükségét annak, hogy a diszkrimináció ellenes tervekben szereplő kitételek közé egyértelműen bevegyék a szexuális orientáció alapján történő megkülönböztetést. Talán ez az oka annak, hogy egy évvel Larry halála után a meleg diákok 62 százaléka nem érzi magát biztonságban az iskolájában.

A meggyilkolt gyermek emlékére honlapot is létrehoztak:

http://www.rememberlarry.com/

Nyíltan meleg politikus az izraeli Kneszetben

Február 10-én tartották az izraeli választásokat. Az egyik legnagyobb meglepetés az volt, hogy az eddigi kormánypárt, a Cipi Livni vezette Kadima párt eggyel több képviselői helyet szerzett (28), mint a Benjamin Netanjahu vezette Likud párt (27 mandátum). Másik érdekesség, hogy megválasztották a Kneszet első nyíltan meleg tagját Nitsan Horovitz személyében.

A 120 tagú új törvényhozó gyűlésben foglal tehát helyet azután Nitsan Horovitz újságíró, aki nyíltan meleg személyiség. 2008-ban csatlakozott a Meretz párthoz. Korábban az egyik legfontosabb televíziós csatornánál dolgozott, valamint öt éven keresztül volt a Haaretz című napilag párizsi tudósítója. Ezen kívül környzetevédelmi aktivistaként is tevékenyledik. Ezért győzelmének nem csak a helyi melegek örültek, hanem azok is, akik úgy gondloják, hogy az izraeli politikában a szokásosan legfontosabb kérdés, a védelem és nemzetbiztonság mellett ezentúl a környezetvédelmi ügyek is megjelennek.

2009. február 12., csütörtök

Gus Van Sant: a meleg színészek még mindig félnek felvállalni másságukat

Gus Van Sant filmrendező szerint sok hollywoodi színész még mindig fél felvállalni másságát - mondta a Milk című filmje bemutatóján az 59. berlini filmfesztiválon a rendező.

"Vannak olyan aggodalmak, amely szerint a nézőket befolyásolná, ha tudnák a színészekről, és nem tudnák elfogadni a vásznon megjelenített karaktereket" - fogalmazott a direktor. "Mivel ezek a színészek sok pénzzel vannak körülvéve, és érdekeltek a franchise-okban is, a félelmek valós aggodalmakká válnak, hogy továbbra is nézhetők-e ezek a színészek vagy nem" - nyilatkozta Gus Van Sant.

A rendező elmondta, hogy ezzel szemben csodálja filmjének fő karakterét, az Egyesült Államok első nyíltan homoszexuális városi tanácstagját, Harvey Milket. "Ő egyike a legjelentősebb és legszínesebb meleg figuráknak Amerikában" - fogalmazott. S noha szerinte voltak a homoszexuálisok jogainak más harcosai is, "ők nem voltak olyan ragyogóak. Harvey olyan erős hang volt, és olyan jókedvű, hogy valahogy sikerült neki."

A nyolc Oscar-jelölés meglepetés volt Vas Sant számára. "Abban reménykedtünk, hogy legalább egy jelölést kapunk, amivel a mozikban tudjuk tartani a filmet. De nyolc jelölés, az fantasztikus" - mondta a rendező, akinek filmje a berlini filmfesztiválon a Panoráma szekciójában került bemutatásra.

Bejegyzett élettársi kapcsolat - a kormány elfogadta az új törvénytervezetet

A kormány átdolgozta és újra a parlament elé viszi a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényt. Az alkotmánybíróság tavaly év végén azért semmisítette meg a jogszabályt, mert az a heteroszexuálisoknak is lehetővé tette volna, hogy házasság helyett ezt az együttélési formát válasszák, hivatalosan. Az új tervezet egyértelművé teszi, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat a homoszexuálisokra vonatkozik, a heteroszexuálisok pedig más jogi formát kell, hogy válasszanak.

Becslések szerint körülbelül egymillióan élnek élettársi kapcsolatban. A kormány új tervezete szerint ezt kétféle módon lehet hivatalosan bejegyeztetni. Az egyik, amelyet bárki választhat, vagyis a férfi-nő párok, és az azonos nemű párok is, hogy kapcsolatukat közjegyző veszi nyilvántartásba.

A másik lehetőség csak a meleg és leszbikus párok számára választható, ez a bejegyzett élettársi kapcsolat, amelyet anyakönyvvezető hitelesít. Ez majdnem ugyanolyan jogokat adna, mint egy házasság, vagyis a párok akár örökölhetnek is egymás után. Viszont nem fogadhatnak örökbe gyereket.

A meleg szervezetek ezen kívül azt is kifogásolják, hogy külföldiek nem köthetnek automatikusan ilyen élettársi kapcsolatot Magyarországon.Ha az országgyűlés elfogadja az új tervezetet, a következő hónapokban már módosíthatják a törvényeket is.

2009. február 8., vasárnap

110 éve született Ramon Novarro némafilmsztár

110 évvel ezelőtt, 1899. február 6-án látta meg a napvilágot Ramon Novarro, a némafilm korszakának egyik legnagyobb sztárja. Eredeti neve: José Ramón Gil Samaniego. Ő volt Rudolph Valentino mellett az egyik legismertebb "latin szerető", akiért megőrültek az akkori nők. És mindemellett titkoltan meleg volt.

Iskolai tanulmányaival párhuzamosan folytatott zenei (hegedű, ének) és tánctanulmányokat. Később családjával Los Angeles-be költözött, hogy elkerülje a mexikói forradalmat. Színpadra először, mint táncos lépett. Először a húga, Dolores del Rio került közel 1917-ben a filmvilághoz, s mellette öccse is megjelent kisebb szerepekben, éneklő pincért alakítva, A kis amerikai című filmben. Barátai, a színész és rendező Rex Ingram és felesége, a színésznő Alice Terry kezdte támogatni őt, a vetélytárs, Rudolph Valentino ellenében, és ekkor változtatta meg nevét "Novarro"-ra. 1920-ban a Los Angeles-i Majestic színházban játszott. Európai körútja során Budapesten is járt. 1923-ban kezdett játszani nagyobb szerepeket. 1923-ban kezdett játszani nagyobb szerepeket. Első sikere a Scaramouche (1923) volt.


A színész legsikeresebb filmje az 1925-ban készült Ben Hur volt, melyben lenge öltözetével szintán nők millióinak szívét dobogtatta meg. 1926, azaz Valentino halála után ő lett az első számú "latin szerető". Népszerűsége ekkor volt talán a legnagyobb : milliós rajongótábora volt, stúdiója Valentin napon üdvözlőkártyát küldött minden nőnek, aki levelet írt neki, az utcákon olyan "titkos" térképeket árultak, amelyek lakóhelyét tüntették fel. További fonrosabb filmjei: A zendai fogoly (192), A Vörös liliom (1924), A szingapúri titok (1928), Mata Hari (1931), A barbár (1933), A boldogság komédiája (1942). 1935-ben az MGM nem hosszabbította meg a szerződését, ezután kisebb film Máekben tűnt fel, elsősorban Európában, sőt rendezett is, továbbá külföldi turnéra indult, műsoros esteket adott, s korábbi sikereiből élt meg.

A mélyen vallásos Novarronak, mindig problémát jelenetett saját homoszexualitásának elfogadása. Novarro ugyanis a férfiakat szerette. Leghíresebb férfiszeretője a szintén "latin szerető" szerepében feltűnő Rudolpgh Valentino volt, akivel együtt szerepeltek Az apokalipszis négy lovasában (1921). Hogy ez utóbbi románc emlékét Novarro megőrizze, Rudy nemi szervéről tíz inch méretű ezüst-dildót készíttetett. Másik híresebb szeretője a kalandor és író Richard Halliburton volt.

Halála szintén feltűnést keltett, s igazán ekkor került napvilágra melegsége is. 1968. október 30-án a saját házában gyilkolta meg két alkalmi szexpartnere, a 22 és 17 éves prostituáltak, Paul és Tom Ferguson, akik elrejtett pénzének titkát akarták kiszedni belőle (az óriási pénz egyébként sehol nem volt, a rablógyilkosok 20 dollárral léptek le). A botrány nagymértékben beárnyékolta karrierjét (bár láttunk már ilyet például Pasolini esetében). Nekrológja így fogalmazott: "Ramon Novarro tragédiája az, hogy ilyen filmes tapasztalattal a háta mögött sem ismert fel két rossz színészt..."

A tavalyi év legjobb melegfilmjei a GLAAD jelöltjei között

Idén immáron 20. alkalommal rendezik meg a GLAAD filmes díjkiosztóját. A bejelentést mindig januárban teszik meg, közelítve a díjátadó jeletnősségét az Oscar-díj átadáshoz. Idén 41 játékfilm, dokumentumfilm, és televíziós alkotás szerepel a versenyben.


A legjobb film (Wide Release) kategória jelöltjei között van a már többszörösen fesztiválnyertes, és talán a díjra legesélyesebb Milk (Focus Features), mely a meggyilkolt san franciscói politikus életéről és karrierjéről szól, Sean Penn és John Brolin főszereplésével. A filmet a nyíltan meleg Gus Van Sant rendezte.

Woody Allen új vígjátéka, a Vicky Cristina Barcelona (The Weinstein Company) is e jelöltek közöt van, melyben érintőlegesebb meleg vonulat tűnik fel. A szereplők között található Scarlett Johanson, Penélope Cruz, Javier Bardem és Patricia Clarkson.

A Julian Jarrold által rendezett kosztümös film, a Brideshead Revisited (Miramax Films) a második világháború alatt játszódik: három arisztokrata fiatal tiltott szerelmi kapcsolatáról szól, s a szerelmi háromszögben két fiú (Matthew Goode és Ben Whishaw) és egy lány (Hayley Atwell) található. A film Evelyn Waugh 1945-ös regénye alapján készült.

A Peter Sollett Nick and Norah's Infinite Playlist (Columbia Pictures; tükör-fordításban "Nick és Norah végtelen lejátszási sorrendje") című filmje részben amerikai középiskolai, részben zenei környzeteben játszódik. A történet szerint a Queercore nevű fiatal együttesnek egyetlen nem meleg tagja van: Nick ((Michael Cera), aki beleszeret egy lányba, Tris-be (Alexis Dziena). Azonban feltűnik a színen Tris meleg osztálytársa, Norah (Kat Dennings), és ő is beleszeret Nick-be.

A RocknRolla (Warner Bros. Pictures) Madonna volt férjének, Guy Ritcie-nek az új rendezése. A film egy akció-komédia, érintőleges meleg témával. A szereplők között található Thandie Newton, Tom Wilkinson, Jeremy Piven és Matt King.

A legjobb film (Limited Release) kategória jelöltjei a következők: The Edge of Heaven (Strand Releasing), a Noah's Arc: Jumping the Broom (New Open Door Productions), a Save Me (First Run Features), a Shelter (Regent Releasing) és nálunk már vetített XXY (Film Movement).


A legjobb drámai televíziós sorozatok jelöltjei között az L World-ön (Showtime) kívül megtalálható a tavaly már díjazott Brothers & Sisters (ABC), a South of Nowhere (The N), a Torchwood (BBC America) és a True Blood (HBO). A legjobb dokumentumfilmek között megtalálható a már számos fesztiválon, így többek között a berlini Teddy-díjátadáson is jelöltkén szerepelt A Jihad for Love (First Run Features), illetve az Oscar-díjas Freeheld, mely egy rákbeteg leszbikus rendőrnőről szól, aki élettársa számára harcol az özvegyi nyugdíj megítéléséért.

A díjátadón nyomtatott sajtótermékeket is díjaznak. Különálló cikkek ketagória is létezik, az egyik legrangosabb díjnak azonban a legjobb magazin díja számít (nem csak meleg magazinok). Ez utóbbi jelöltjei között taslálható a The Advocate, a The Chronicle of Higher Education, az Entertainment Weekly, a Newsweek és a People. Létezik a melegbarát válallatoknak is díj, melynek jelöltjei között (több kategóriában) szerepel többek között az IKEA, a Levi's, a Macy's vagy az Absoult Vodka. A legjobb Broadway-darabok jelöljei a következők: Billy Elliot: The Musical (Lee Hall - Elton John), Body Awareness (Annie Baker), Prayer for My Enemy (Craig Lucas), Road Show book (John Weidman - Stephen Sondheim) és a Wig Out! (Tarell Alvin McCraney).

Átadnak egy különdíjat is. Ezt a Sirius XM Radio műsora, a The Laramie Project, 10 Years Later - The Lasting Legacy of Matthew Shepard kapja, mely a 10 éve meggyilkolt Matthew Shepard nevű, melegsége miatt diákról, és a halála után, részben az anyja által vezetett mozgalom történetéről szól.

A díjátadó ceremóniák más filmes gálákkal ellentétben három időpontban, három helyszínen zajlanak: március 28-án New York-ban, április 18-án Los Angeles-ben és május 19-én San Franciscóban. A meleg szervezet hivatalos oldalán (GLAAD.org/mediaawards) megtekintető az össezs jelölt film.

A GLAAD a világ legnagyobb múlttal rendelkező meleg és leszbikus médiadíja, mely azokat az alkotásokat díjazza, melyek eredményesen törik meg ezt a tabutémát, és alapvetően pozitív hozzáállás jellemző rájuk. A díjat átadó Gay & Lesbian Alliance Against Defamation nevű civil szervezetet 1985-ben alapították New Yorkban. Mostani elnöke Neil Giuliano. A GLAAD Media Awards-ot először 1990-ben adták át. A díjazott játékfilmek között megtalálhatjuk a Nicole Kidman főszereplésével készült Az Órák-at (2003), a biszexuális szexológusról szóló, Liam Neeson által alakított Kinsey-t (2005), a népszerű meleg cowboy-filmet, a Túl a barátságont (2006), A család kicsi kikncse (2007) című road-movie-t, vagy a Csillagport (2008), melyben Robert De Niro alakította zseniálisan a transzvesztita kalózkapitányt.

A díj története során számos, a homofóbia elleni fellépésért kapott díjat is kioasztottak. Így Golden Gate Award-ban részesült például Stockhard Channing színésznő (2002), Jennifer Beals színésznő (2005), Jennifer Tilly színésznő (2006); Stephen F. Kolzak Award-ot kapott többek között Sir Ian McKellen színpadi és filmszínész (1993), Ellen DeGeneres színésznő - televíziós műsorvezető (1998), Anne Heche színésznő (2000), Todd Haynes filmrendező (2003), John Waters filmrendező (2004), Melissa Etheridge színésznő (2006), Martina Navratilova teniszezőnő (2007) és Rufus Wainwright énekes (2008). Vanguard Award-ban részesült már Cher énekes-színésznő (1998), Whoopi Goldberg színésznő - énekesnő (1999), Antonio Banderas színész (2004), Liza Minelli énekesnő - színésznő(2005), Charlize Theron színésznő (2006), Jennifer Anniston színésznő (2007), Janet Jackson énekesnő (2008); Vito Russo Award-ot kapott többek között Nathan Lane (2002), Rosie O'Donnell színésznő (2003) és Tom Ford divattervező (2007).

Melegségéről nyilatkozott Jonathan Knight énekes

A National Enquirer nevű brit lapnak február 4-én Jonathan Knight bejelentette: homoszexuális. Knight a legendás fiúcsapatban, a New Kids On The Block-ban énekelt és dobogtatta meg sok millió tinilány szívét. Knight korábbi pasija, Kyle Walker, brazil modell elmondása sezrint 18 hónapig jártak Jonathannal. Walker ezt egy rendkívül boldog kapcsolatként jellemezte a nyilatkozatban.


– Csodálatos kapcsolatunk volt. Szerettem és azt hiszem, ő is szeretett - mondta Walker, csak sajnos Knight nem volt az a bulizós típus. – Rémesen egyszerű életet élt, tévézett, meg filmeket nézett otthon. Így a kapcsolat hamarosan kihűlt.


Jonathan Rashleigh Knight 1968. november 29-én született Dorchester-ben, Massachusettsállamban. Öccse, Jordan Knight mellett őt is beválogatták a '90-es évek első felének egyik legsikeresebb fiúbandájába, a New Kids on the Block-ba (NKOTB) (maga az együttes 1984-től 1994-ig működött). Az együttes tagja volt még Donnie Wahlberg (Mark Whalberg testvére), Joey McIntyre és Danny Wood. Ő lépett ki először, 1994-ben az együttesből, a Face the Music turné alatt.

Az együttes feloszlása utáni években ingatlanügynökként dolgozott a massachusettsi Essexben és ritkán vállalt szerepléseket, interjúkat. 2001-ben megjelent az Oprah-showban, ahol arról beszélt, hogy pánikrohamai voltak az együütesben töltött évek alatt, és még a feoszlás után is kezelés alatt állt.

2008 tavaszán Jonathan visszatért a zene viágába, a New Kids on the Block újra egyesült. Az együttes 14 év után új dalokat írt a hetedik albumok, a The Block számára, amely 2008. szeptember 2-án jelent meg. A sajtó magánéletét korábban csak úgy jellemezte, hogy nem nősült meg, s emelegették Tiffany nevű énekesnővel való esetleges kapcsolatát.

2009. február 7., szombat

Csehország: eddig 712 meleg élettársi kapcsolat

Csehországban 712 azonos nemű pár, köztük 510 férfi-, és 202 nőpár jegyeztette be élettársi kapcsolatát 2006. július 1. óta – közölte a Colourplanet.cz internetes portál. Az összes melegházasság majdnem egyharmadát a fővárosban, Prágában kötötték, s a törvényesített párkapcsolatoknak csak a 2 százaléka (13 regisztált élettársi kapcsolat) bomlott fel, ami jó arány a heteroszexuális házasságokhoz képest.

A Csehországban bejegyzett élettársi kapcsolatok közül 65-ben az egyik partner külföldi állampolgár, többségében szlovák, de van köztük argentin, ausztrál, brazil, kínai, kubai, grúz, macedón, moldovai, örmény, török sőt Trinidad és Tobagó-i is.

2009. február 6., péntek

A meleg büszkeség zászlója egy angol rendőrőrsön

Nagy-Britanniában a Limehouse rendőrőrsön időlegesen lecserélték a zászlót: a brit nemzeti zászló (Union Jack) helyett a meleg büszkeség szivárványszínű zászlója lobogott a rendőrség épületén.

A zászlócsere azért történt, mert Angliában februárban ünneplik a meleg büszkeség és a meleg jogok ünnepét. Az egyik ott dolgozó idősebb rendőr így nyilatkozott: "Nem hittem a szememnek, amikor megláttam a rendőrőrsöt! Azt hittem, ez valami vicc! Természetesen elfogadom, hogy tolerálnunk kell minden kisebbséget, a szexuális kisebbségeket is, de a nemzeti zászlónak mindig kint kellene lennie. A rendőrség megint politikust játszik".

Sir Paul Stephenson, a megkérdezett rendőrt felháborította a hirtelen, és előre nem bejelentett zászlócsere. Szerinte a rendőrségnek politikamentesnek kellene lennie. A rendőrség és a közvélemény túlnyomó többsége támogatja őt. Több rendőr is azt mondta: "Az teljesen rendben van, hogy ünneplik a meleg jogokat, de mért kell ebbe belevonni a rendőrséget? Mi a Brit Korona fennhatósága alá tartozunk, nem a meleg mozgalom alá."

A rendőrség vezetősége minden alkalmazottját figyelmeztette, hogy tartsák tiszteletben a meleg zászlóról szóló hatósági előírásokat.