2009. február 13., péntek

In Memoriam Larry King

Pontosan egy évvel ezelőtt, 2008. február 12-én lelte halálát a 15 éves diák, Lawrence King, aki tmelegsége miatt gyilkoltak meg. Ennek kapcsán nyilatkozott a sajtónak Eliza Byard, a GLSEN igaztatója. Kiemelte azt, hogy az iskolákban meg kell állítani az erőszak és az előítéletek szülte gyűlölet térhódítását.

Lawrence King 1993. január 13-án született. Már születésekor meglejhetősen zavaros családi élete volt. Édesapja elhagyta őket, anyja pedig kábítószer-használa volt, aki nem törődött kellően a gyermekével. Később a gyermeknél ún. reakvtív zavart diagnosztizáltak, s nem szedették a gyermekkel rendszresen a számára felírt gyógyszert (ADHD). Aztán az iskolában tovább folytatódtak a problémák, amikor a 10 éves, s már saját melegségére rádöbbent, meglehetősen lányos fiút folyamatosan zaklatták osztálytársai. 12 éves korában már kisebb lopási és rongálási eseteket követett el. 2007 novemberében el kelltt váalsztani nevelő születitől, mivel állítása szerint nevelő apja fizikailag bántalmazta, és a Casa Pacifica nevű nevelőotthonba került.

A zaklatások folytatódtak a 7. évfolyamon, amikor Larry részben női ruhákban és kiegészítőkkel, sminkkel és magas sarkú cipőben kezdett járni. Az iskola azonban nem tudta megakadályozni a gyerekkel szembeni támadásokat, hiába vonatkozott rá a kaliforniai gyűlölet-bűncselekményekről szóló törvény.

A későbbi tettes, Brandon szintén sok problémát jelentett az iskolának. Neki is nehéz családi háttere volt. Anyja szintén kábítószerfüggő volt, és Brandon tegy idő után apja nevelt, mivel édesanyját hosszú távú rehabilitációra küldték. Viselkedésével az iskola egyik legbomlasztóbb diáka volt. Brandon a számára ellenszenves meleg diákot 2008. február 12.-én reggel nyolc óra 15 perckor lőtte le 22-es kaliberű revolverével a számítástechnika teremben. Majd eldobta a pisztolyt, hét perccel később azonban a rendőrség elfogta. Larryt súoyls sérülésekkel kórházba szállították. Február 13-án bejelentették az agyhalált, de két napig még gépekkel életben tartották. A tettes indítéka hivatalosan még mindig nem tisztázott, mivel nem tett vallomást a rendőrségnek. John Crombach rendrősi vezető szeribnt azonban az indíttatás egyértelműen a diák szexuális orientációjára vezethető vissza. A Newsweek 2008 júniusában annyit szellőztetett meg, hogy két nappal a gyilkosság előtt szóváltás volt a két diák között, méghozzá a Valentin-nap kapcsán. Ekkor Brandon állítólag egyik barátjának azt mondta, búcsúzzon el King-től, mert többé már nem fogja látni.

Számos híresség megszólalt az eset kapcsán, így többek között Judy Shephard, az 1997-ben rendkívül brutális módon megkínzott és meggyilkolt meleg diák, Matthew Shephard anyja, Joe Solmonese, a Human Rights Campaign elnöke, Hilary Clinton new york-i szenátor, vagy Ellen DeGeneres, nyíltan leszbikus televíziós műsorvezetőnő. Amerikában azóta a megemlékezés napjává vált február 12-e. 2008-ban ezen a napon hunyt el a kaliforniai Oxnard-ban, a E.O. Greene Middle School nyolcadikos, 15 éves diákja, Larry King. A meleg fiút osztálytársa, a 14 éves Brandon McInerney gyilkolta meg. Ezen a napon Brandon egy frissen szerzett fegyverrel hátba, majd fejbe lőtte meleg osztálytársát. A bűncselekményt egyértelműen a diák szexuális orinentációja okozta, s sokan ezt tartják a Matthew Shephard 1997-es meggyilkolása óta megtörtént legsúlyosabb melegek elleni gyűlölet-bűncselekménynek. A tettest, fiatalkorára való tekintettel 770.000 dollár óvadék ellenében szabadlábra helyezték; ítélet még nem született.

Az ügy érdekes fejleménye volt, hogy a meggyilkolt gyermek szülei 2008 augusztusában feljelentést tettek az iskola ellen a Ventura megyei Fellebbviteli Bíróságon, azért, mert az iskola lehetővé tette, hogy fiúk női ruhát és sminket használjon. A kaliforniai legfőbb ügyész azonban elutasította a keresetet, mert az iskolának a hatályos törvények értelmében nem volt joga azt megtiltani. A vádlott tárgyalása 2008 augusztusában kezdődött, ahol Brandon ártatlannak vallotta magát szándékos emberölés és gyűlölet-bűncselekmény vádjában. Októberben a szakértők megállapították, hogy az alperes beszámítható állapotban volt tettének elkövetésekor, így tudta, mit csinál. A tárgyalások azóta is folynak, a következő március 17-én lesz.

A borzalmas bűncselekmény egyéves évfordulója kapcsán Eliza Byard vezette munkacsoport (GLSEN) megfogalmazta, hogy megálljt kell paracsolni az iskolai erőszaknak. Hathatósan kell fellépni a meleg, leszbikus, biszexuális és transznemű fiatalokat az iskolában érő mindenféle agresszió, hátrányos megkülönböztetés ellen. A GLSEN nevű szervezet már évek óta küzd azért, hogy figyelmeztesség az iskolai nevelőket és tanárokat a melegekkel szembeni megnyilvánulások veszélyire: kezdve az iskolai buzizástól a fizikai bántalmazásig. Ismertették újabb kutatásaik eredményeit, mely szerint a diákok 75 százaléla számolt be az iskolában csúfolódásról (buzizásról), és a meleg diákok mintegy ötödének kellett bántalmazást elszenvednie. És a felmérésnek szomorú adata volt az, is hogy az esetek 84 százalékában nem léptek közbe a pedagógusok.

Az évforduló kapcsán Rush Limbaugh, a republikánusok egyik szóvivője kijelentette: annak ellenére, hogy 2006 őta összességében csökkent a gyűlölet-bűncselekmények száma, addig ezen belül az LMBT személyek elleni támadások gyakorisága nőtt.

Néhány isjkolában ugyan megjelent hivatalalosan is az LMBT csoportokba tartozó fiatalok védelme, ez azonban egyáltalán nem vált általánossá. Részben az egyes állami jogalkotók és az iskolák vezetése sem látja szükségét annak, hogy a diszkrimináció ellenes tervekben szereplő kitételek közé egyértelműen bevegyék a szexuális orientáció alapján történő megkülönböztetést. Talán ez az oka annak, hogy egy évvel Larry halála után a meleg diákok 62 százaléka nem érzi magát biztonságban az iskolájában.

A meggyilkolt gyermek emlékére honlapot is létrehoztak:

http://www.rememberlarry.com/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése