2009. március 11., szerda

A parlamenti pártok a bejegyzett élettársi kapcsolatról

A Parlament keddi plenáris ülésén napirendre került az egy nappal korábban az emberi jogi bizottság által továbbküldött bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvénytervezet. A politikai pártok hamar megnyilatkoztak a témában: a Fidesz, a KDNP és az MDF nemet, az MSZP igen mondott a törvényre, de az ugyancsak MSZP-s, exliberális Mécs Imre már már óvatos módosításokról beszélt. A vita során az SZDSZ-es Gusztos Péter beszélt a törvényjavaslat mellett, elfogadva a meleg szervezetek előző napi indítványait is.

A Fidesz alkotmányellenesnek tartja a bejegyezett élettársi kapcsolatról szóló új törvényjavaslatot – jelentette be a vitában Ékes Ilona, a javaslat kisebbségi véleményének előadója, mert szerinte a tervezet "fellazítja a családi modellt, s árt a társadalom jövőbeli fejlődésének". "A bejegyzett élettársi kapcsolat keletkezése és tartalma miatt sokkal jobban hasonlít a házasságra, mint az élettársi kapcsolatra" - mondta Ékes Ilona. Szerinte a bejegyzett élettársi kapcsolat létrehozására és megszüntetésére vonatkozó szabályok szintén teljes azonosságot mutatnak a házasságra vonatkozó rendelkezésekkel.

A fideszes politikus szerint az előterjesztés elfogadása esetén a bejegyzett élettársi közösség kvázi házassággá és valódi családjogi intézménnyé válhatna, s az, hogy ez a kapcsolat csak azonos nemű párok számára lehetséges, nem sokat változtat az előző, az Alkotmánybíróság (Ab) által megsemmisített törvény rendelkezésein, ugyanis az Ab szerint a bejegyzett élettársi kapcsolatnak lényeges különbségeket kellene mutatnia a házasság intézményéhez képest. "Az azonos neműek élettársi kapcsolatát nem tekintjük családnak, bár maximálisan tiszteletben tartjuk" - hangsúlyozta az ellenzéki képviselő, aki szerint az például jogos igény, hogy az azonos nemű párok igazolhassák hozzátartozói minőségüket.

A KDNP nevében Dr. Salamon László, az alkotmányügyi bizottság tagja azt mondta, hogy drámai heteket élünk (a gazdasági válság miatt), s ilyen időkben nem ilyen kérdésekkel kellene foglalkozni, minden erőfeszítést az államcsőd elhárítására, a munkahelyek megmentésére kellene összpontosítani. A bejegyzett élettársi kapcsolatot fedőnévként használják, de a törvényjavaslat tartalmilag továbbra a házasság intézményét kínálja fel. A KDNP ezért sem támogatja az előterjesztést - mondta.

Az MSZP nevében Szabóné Müller Tímea pártja támogatásáról biztosította a javaslatot. Szerinte a beterjesztés arra törekszik, hogy az élettársak viszonyát családjogi kapcsolatnak tekintse, elismertsége azonban nem vetekszik a házasságéval.

Gusztos Péter (SZDSZ), a javaslat többségi véleményének képviselője erősen bírálta a konzervatív képviselők magatartását, amelyet szerinte középkori nyelvhasználat leng körül. Szerinte "a konzervatívok nem mondják ki az igazi érveiket, valószínűleg azért, mert azok a szavak, amelyeket mondanának, kultúrállamban nem használhatók. Nehéz lehet a jobboldali képviselőknek amellett érvelni, hogy embereket ki kell rekeszteni a jogok bizonyos csoportjából". Gusztos Péter (SZDSZ) az emberi jogi bizottság többségi, támogató álláspontját ismertetve hangsúlyozta, hogy szükség van jogalkotásra, mert az azonos nemű párok súlyos joghátrányokat szenvednek el Magyarországon. Továbbá azért is, mert az Ab szerint is kötelessége a jogalkotónak a házassághoz hasonló jogállás megteremtése, de ezen túlmenően az alapvető emberi érzések is ezt diktálják, hiszen több százezer magyar állampolgár semmi mást nem akar, csak jogbiztonságban élni egymással.

Ékes Ilona erre válaszolva azt mondta, tudományosan nem bizonyítható, hogy a homoszexualitás biológiailag meghatározott, vagyis veleszületett tulajdonság. Párttársa, Mátrai Márta az azonos nemű párok alkotta családban felnövő gyerekek miatt fejezte ki aggodalmát. "Milyen mintát nyújt ez a törvényjavaslat a fiataloknak? Hol védi az erkölcsöt? Milyen mintát fog követni az a gyerek, aki olyan közösségben nevelkedik, ahol azt látja, hogy két nő vagy két férfi szereti egymást?" - tette fel a patetikus kérdést.

Gusztos Péter erre reagálva azt mondta, hogy ha a fideszes képviselőknek igazuk van, akkor a saját neműkhöz vonzódó emberek csak ufóktól születhettek. Ha ez a családon belüli mintát követő dolog, akkor egyszerűen nem léteznének homoszexuális emberek, hiszen aki anyától és apától, családban születik az csak heteroszexuális lehet. Szerinte egészen elképesztő 2009-ben a magyar Országgyűlésben ilyen szintű tájékozatlanság.

Dragon Pál (MDF) szerint az eredeti törvényjavaslat megvitatására hosszabb időre lett volna szükség, így talán nem lett volna alkotmányellenes. A képviselő azt kérdezte, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatot kizárólag az azonos neműek számára hozná-e létre a jogalkotó. Hozzáfűzte: a kormány nem függetlenítheti magát attól, hogy nemcsak az azonos neműek, hanem a különneműek joga is sérül, akik jelenleg elavult szabályozású élettársi kapcsolatban élnek.

Az MSZP-s Mécs Imre azt nevezte problémának, hogy az élettársi kapcsolathoz a közvélemény egyértelműen valamilyen szexuális irányultságot fog társítani. Ez szerinte alkotmányellenes. Hangsúlyozta: meg kellene fosztani szexuális jellegétől az élettársi kapcsolatot. A szocialista képviselő álláspontja szerint nem lezárni, hanem felfüggeszteni kellene az általános vitát, és akkor kellene folytatni, amikor teljesen tisztázódott a Ptk.-val kapcsolatos módosítások, illetve a törvényjavaslathoz benyújtandó módosítók helyzete.

Turi-Kovács Béla (Fidesz) úgy vélekedett, hogy akik nemi ügyekre próbálják leszűkíteni a kérdést, azok előtt egy nagyon szűk politikai látókör és cél lebeg. Arról van szó, hogy egy bizonyos körnek a támogatását akarják elnyerni. Szerinte "nem a javaslat átdolgozására, hanem a visszavonására és egy új előterjesztésre van szükség".

Gusztos Péter újbóli hozzászólásában kiemelte: a liberális párt mindig konzekvensen fellépett az ellen, hogy az állam beleavatkozzon az állampolgárok intim szférájába. Felhívta a figyelmet arra, hogy az azonos nemű párok szabadon házasodhatnak például Belgiumban, Csehországban, Spanyolországban, valamint Kanadában is. Hangsúlyozta: "az SZDSZ szerint szabadság és jogegyenlőség részlegesen nem létezik. Egy társadalom vagy toleráns és elfogadó, vagy pedig nem nevezheti magát modern, európai értelemben vett demokráciának".

Avarkeszi Dezső, az IRM államtitkára elmondta: az angol és a német gyakorlathoz hasonlóak az azonos neműek számára bejegyzett élettársi kapcsolat most beterjesztett szabályai. Az Ab 2008 decemberi döntése szerint a házasság alkotmányos védelméből következik a különneműek számára bejegyzett élettársi kapcsolat alkotmányellenessége, ám az azonos neműekre mindez nem vonatkozik. Mi több, az Ab azt is kimondta, hogy miután az azonos neműek házasságot nem köthetnek, ezért a jogalkotónak kell gondoskodni számukra egy ahhoz hasonló jogállás megteremtéséről a jogegyenlőség és az emberi méltóság követelményének jegyében.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy az azonos neműek partnerkapcsolatának elismerése a legtöbb európai országban elfogadott, több országban pedig még a házasság is nyitva áll előttük. A most javasolt szabályozásban a házassághoz képest különbség például, hogy az azonos nemű bejegyzett élettársak közösen nem fogadhatnak örökbe gyermeket.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése